5 jednoduchých činností, ktoré podľa mojich skúseností prinášajú ohromné výsledky. Hlavná zásada: Angličtina musí byť pre deti zábavou.

1. Spievanie anglických pesničiek

Prvé anglické básničky a pesničky (Nursery Rhymes) počúvala moja dcérka už ako malé bábätko. Doma a hlavne na cestách autom. Časom sme sa s pomocou kníh naučili slová pesničiek a spievali ich spolu. Myslím, že to bol výborný spôsob, ako ju zoznámiť s cudzím jazykom v čase, keď ešte nevedela komunikovať. Keď sme neskôr začali čítať knihy v angličtine, vôbec nenamietala, keďže pre ňu tento cudzí jazyk už nebol „cudzí“.

2. Čítanie anglických kníh

S dcérkou čítame knihy veľa a často, slovenské aj anglické. Niekedy počas dňa ale hlavne pred spaním – je to krásny rituál, z ktorého máme stále obe veľkú radosť. Spočiatku, som anglické rozprávky čítala po anglicky a prerozprávala ich po slovensky. Po čase sa dcérka už len sem-tam opýtala na nejaké slovo: “A čo znamená ...“ Dnes už nemá problém počúvať aj dlhú rozprávku v angličtine.

Čítanie anglickej knihy je vlastne naša chvíľka angličtiny, kedy ja komunikujem s dcérkou anglicky, pýtam sa na obrázky a postavy v príbehu. Nie je dôležité, v akom jazyku ona odpovedá, dôležité je, že angličtinu počúva. Každý jazyk sa dieťa učí jeho počúvaním - čím viac, tým skôr mu začne rozumieť.

Základ je vybrať knihy, ktoré sa deťom páčia a pravidelnosť v ich čítaní. Výsledok – rozširovanie slovnej zásoby a budovanie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu. To mám overené pri všetkych mojich štyroch deťoch.

3. Angličtina počas hry

Veľmi sa mi osvedčilo zapojiť angličtinu do bežných detských hier a aktivít. Pri hre si dcérka často ani neuvedomila, že na ňu hovorím po anglicky. Veľmi skoro som pochopila, že mi rozumie, keď sa snažila na moje otázky odpovedať. Často sme sa napríklad hrávali s bábikami a moja bábika rozprávala len po anglicky.  Alebo s obrázkovým pexesom, hry na počítanie alebo určovanie farieb...  Je veľa rôznych interaktívnych hier, ktoré deti veľmi bavia a pri ktorých ide opäť hlavne o to, aby angličtinu počúvali.

4. Angličtina kedykoľvek počas dňa

Neviem si vôbec predstaviť, že by som s mojou dcérou komunikovala celý deň len po anglicky. Používam však angličtinu pri niektorých bežných, denne sa opakujúcich aktivitách, ako napríklad čistenie zúbkov, obliekanie, upratovanie hračiek... Tu veľmi pomáha keď dcérke veci, o ktorých rozprávam, zároveň aj ukazujem.

5. Pozeranie a počúvanie anglických rozprávok

Od malinka púšťam dcérke rozprávky v angličtine. Je zaujímavé, že aj keď ešte spočiatku nemohla všetkému rozumieť, nikdy sa na to nesťažovala. Máme napríklad obe radi Peppu Pig, vďaka nej sa dcérka veľmi veľa naučila. Keď pozerá a počúva tie isté rozprávky opakovane, dokáže sa z nich naučiť celé vety. Najlepšie je, keď ich pozeráme spolu, prípadne si k vypočutému CD prečítame spolu knihu. Ja sem-tam zopakujem niektoré slová alebo vety a na konci sa s ňou snažím porozprávať o tom, čo sme videli a počuli.

 

Tiež učíte svoje dieťa cudzí jazyk? Máte nejaké dobré tipy ako na to? Ak áno, dajte vedieť aké!